Funkcje męskiego układu rozrodczego prezentacja

Pobierz

Budowa i fizjologia męskiego układu rozrodczego Męski układ rozrodczy Zewnętrzne narządy płciowe moszna prącie Wewnętrzne narządy płciowe jądra najądrza nasieniowody pęcherzyki nasienne przewody wytryskowePoza tym to właśnie przez pochwę dostają się męskie komórki rozrodcze - plemniki, dzięki czemu możliwe jest zapłodnienie.. Zna elementy budujące plemnik i komórkę jajową.. • Wprowadzanie plemników do żeńskich dróg rodnych.. Proszę, zapisz w zeszycie temat lekcji: TEMAT: Budowa i rola męskiego układu rozrodczego.. • Wytwarzanie męskich komórek płciowych (plemników).. Jest ważnym elementem męskiego układu płciowego, ponieważ jego wydzielina stanowi ok. 25% spermy (nasienia).Nov 8, 2021Układ rozrodczy męski -funkcje Wytwarzanie, odŜywianie i czasowe przechowywanie gamet męskich (plemników) Wprowadzenie zawiesiny plemników (nasienia) do układu płciowego Ŝeńskiego Wytwarzanie męskich hormonów płciowych (androgenów) i receptorów dla nich Na układ płciowy męski składa się:Wymień trzy funkcje męskiego układu rozrodczego.. -5. po jednej funkcji pełnionej przez te narządy.. Narząd najądrze nasieniowód cewka moczowa kanaliki nasienne jąder FunkcjaDownload presentation.. Jak zbudowany jest męski układ rozrodczy?. • Wytwarzanie męskich komórek płciowych (plemników).. Dostarcza bogatego w enzymy płynu, który pomaga aktywować nasienie..

Funkcje męskiego układu rozrodczego i męskie cechy płciowe O rety!

Poprzez pochwę także odprowadzana jest w każdym cyklu miesiączkowym kobietykrew, pochodząca ze złuszczającego się endometrium, czyli potocznie zwana - miesiączka.. Cewka moczowa - przewód, przez który przepływa na zewnątrz .Na schemacie przedstawiono budowę układu wydalniczego i rozrodczego mężczyzny.. Do zapłodnienia, czyli połączenia gamet męskich i żeńskich, dochodzi najczęściej w jajowodzie.. • Wprowadzanie plemników do żeńskich dróg rodnych.. Męski układ rozrodczy wytwarza plemniki, umożliwia ich wprowadzenie do żeńskich dróg płciowych, produkuje hormony męskie - androgeny.. jądra- kanaliki kręte/ miejsce produkcji plemników przewody .- poznasz budowę męskiego układu rozrodczego, - dowiesz się, jaką funkcję pełni męski układ rozrodczy, - poznasz budowę i rolę plemnika.. Moszna - luźny worek skórny, który znajduje się tuż pod prąciem, mieszczą się w nim jądra.. W procesie zapłodnienia uczestniczą komórki rozrodcze: komórka jajowa i plemnik.Męski układ rozrodczy - gruczoł krokowy Gruczoł krokowy (prostata, stercz) otacza cewkę moczową w okolicy podstawy pęcherza moczowego.. 1 4 Funkcje męskiego układu rozrodczego Wytwarzanie gamet męskich (plemników) Wprowadzenie plemników do żeńskiego układu rozrodczego Produkcja hormonów płciowych I II-rzędowe Drogi wyprowadzające gamety, zewnętrzne narządy płciowe Męskie cechy płciowe II III I-rzędowe Gonady, czyli jądra III-rzędowe Wąskie biodra, szerokie ramiona, zarost +infoŻeński układ rozrodczy ma za zadanie wytworzyć komórki jajowe, stworzyć warunki do rozwoju zarodka i płodu, wydać dziecko na świat..

Plan zajęć: Budowa i funkcjonowanie męskiego układu rozrodczego, prezentacja.

Higiena i choroby układu pokarmowego- prezentacje Koło fortuny.. Budowa i funkcjonowanie męskich narządów rozrodczych prącie moszna Narządy płciowe zewnętrzne Budowa i funkcjonowanie męskich narządów rozrodczych cewka moczowaWażną rolę w męskim układzie rozrodczym odgrywają również pęcherzyki nasienne.. c. mosznaOdgrywa podstawową rolę w pobudzeniu seksualnym i orgazmie.Łechtaczka jest narządem homologicznym z męskim prąciem i podobnie jak w prąciu wyróżnia się w niej żołądź i ciała jamiste.. Cykl Menstruacyjny i Budowa Układu Rozrodczego prosto i szybko - YouTube.Podstawowe funkcje układu rozrodczego.. • Wytwarzanie hormonów .Układ rozrodczy stanowi zespół zewnętrznych i wewnętrznych narządów służących rozmnażaniu.. Pęcherzyki nasienne - gruczoły wytwarzające wydzielinę, która wraz z plemnikami i wydzieliną z gruczołu krokowego tworzy nasienie (spermę).. Terms in this set (28) Jakie znasz składniki męskiego układu rozrodczego?. • Wytwarzanie hormonów płciowych.. Budowa i funkcjonowanie męskich narządów rozrodczych Wymień trzy funkcje męskiego układu rozrodczego.. TEMAT LEKCJI Budowa i funkcjonowanie męskich narządów rozrodczych..

Opisuje rolę poszczególnych narządów układu rozrodczego męskiego i żeńskiego.

Wydzielają gęsty śluz, który pobudza plemniki do ruchu.. Wprowadzenie do lekcji:Żeński układ rozrodczy wytwarza komórki jajowe, służy do przyjęcia nasienia, umożliwia rozwój płodu i jego poród, produkuje hormony płciowe - estrogeny i progesteron oraz hormony wydzielane przez łożysko w czasie ciąży.. Obejrzyj prezentację: budowy męskiego układu rozrodczego i określenie funkcji męskich narządów płciowych,-sklasyfikowanie męskich cech płciowych na pierwszo-, drogo- i trzeciorzędowe-poznanie budowy i roli plemnika.. Wpisz odpowiednie numery w wyznaczone miejsca.. Do najważniejszych struktur budujących układ rozrodczy mężczyzn zalicza się prącie, jądra i przewody wyprowadzające.. Nie można również zapomnieć o prąciu, które służy do oddawania moczu i odbywania stosunków seksualnych.Rolą męskiego układu rozrodczego jest wydzielanie tzw. hormonu męskości, czyli testosteronu oraz produkowanie plemników, zapewniając im właściwe warunki do dojrzewania.. Funkcje męskiego układu rozrodczego: a. b. c. Uzupełnij na podstawie prezentacji lub podręcznika str. 216-217 2.. Funkcjonowanie układu płciowego Gdy chłopiec dojrzewa, jego narządy płciowe intensywnie rosną, osiągając rozmiary takie, jak u dorosłego ..

Do podanych nazw narządów męskiego układu rozrodczego (A-D) przyporządkuj spośród 1.

Znajdują się tu też inne gruczoły, m.in. opuszkowo-cewkowe oraz prostata.. Wargi sromowe większe to dwa duże parzyste fałdy skóry owłosionej, zawierające dodatkowo dużą ilość tkanki tłuszczowej.Układ Rozrodczy taki straszny?. Utworzony jest z narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych.. Podaje nazwy hormonów wytwarzanych przez jądra i jajniki.. Męski układ rozrodczy odpowiada za wytworzenie plemników oraz wprowadzenie ich do żeńskich dróg rodnych..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt